IZVOĐAČI / PERFORMERS          

KREŠIMIR FABIJANIĆ rođen u Zagrebu. Diplomirao trubu na Akademiji za glasbo u Ljubljani u klasi prof. Stanka Arnolda. Još kao student nastupao je solistički uz pratnju Zagrebačkih solista, Zagrebačke filharmonije i Varaždinskog komornog orkestra. Nakon studija intenzivno se bavi izvođenjem stare glazbe na replikama instrumenata iz XVII. i XVIII. st. (cornet i barokna truba). Baroknu trubu i interpretaciju barokne glazbe usavršava kod eminentnih engleskih majstora C. Steele-Perkinsa, M. Lairda, D. Staffa, S. Keavya, R. Farleya i M. Bennetta. Višegodišnji je dobitnik stipendija Dartington Summer School iz Velike Britanije te je nastupao s Dartington Festival Baroque Orchestra. Redovito nastupa u zemlji i inozemstvu te surađuje s ansamblom Antiphonus, Zborom Hrvatske radio televizije, slovenskim ansamblima za staru glazbu Harmonia Antiqua Labacensis i Musica Cubicularis, autrijskim orkestrom Haydn Akademie, katalonskim ansamblom La Grande Chapelle i belgijskim ansamblom Vox Luminis. Solist je Hrvatskog baroknog ansambla s kojim redovito nastupa na domaćim festivalima stare glazbe (poput Varaždinskih baroknih večeri i Korkyra baroque festivalu). Koncertirao je na inozemnim festivalima u Francuskoj, Švedskoj, Finskoj, Belgiji, Austriji, Litvi, Italiji, Španjolskoj, Argentini, Boliviji i na Kubi. Snimao je za Hrvatsku radioteleviziju. Snimio je nosače zvuka s ansamblom Antifonus, Zborom Hrvatske radio televizije te ansamblom La Grande Chapelle. Stalno je zaposlen kao profesor trube na Glazbenoj školi Vatroslava Lisinskog u Zagrebu.

 

GERMAN BRASS svoj uspjeh duguje svom zvuku. Osnovan je 1974. godine kao jedan od prvih komornih ansambala limenih puhača. U kontinuitetu ispisuju povijest glazbe, no i dalje vode svoju vlastitu priču. Deset solo puhača i sveučilišnih profesora beskompromisno stvara zvuk karakterističan isključivo za German Brass. Poznati i po svojim legendarnim aranžmanima German Brass iscrtava put za mnoge nadolazeće generacije već desetljećima. Nema kutka planete u kojem nisu bili gdje se sviraju limenih puhački instrumenti. Aranžmani Matthiasa Höfsa i Alexandra Erbrich-Crawforda su postali klasici u glazbi za komorne ansamble limenih puhača. Konstantno opravdavaju očekivanja publike svojom tehničkom i umjetničkom izvrsnošću.

 

NEW EMPIRE BRASS ANSAMBL osnovan je početkom ožujka 2023. godine inicijativom nekoliko studenata Muzičke akademije u Grazu. Na samom početku, ansambl je imao priliku raditi s vrhunskim glazbenikom i profesorom Uwe Köllerom, članom renomiranog German Brassa, jednog od najboljeg brass ansambla na svijetu, i s Reinhardom Summererom, koji je profesor komorne glazbe na akademiji u Grazu. Njihovo vodstvo i iskustvo bili su ključni u oblikovanju ovog ansambla.
Prvotni naziv ansambla bio je “Kunstuni Brass“ (Kunstuniversität Graz) budući da su članovi u tom trenutku bili isključivo studenti ove akademije. Nakon izvedbe aranžmana koji je bio inspiriran glazbom iz serije “Star Wars”, a kojeg je inspirirano napravio član ansambla Antonio Bubulj, ansambl mijenja ime u “The New Empire Brass Ensamble”, što simbolizira strast članova prema muzici i nadu da će prenijeti tu strast dalje.
Ubrzo su proširili sastav, uključivši studente iz Ljubljane i Zagreba, čime su dodatno obogatili svoju glazbenu priču. Ljubav prema glazbi i neprocjenjivo prijateljstvo glavni su motivi okupljanja i inspiracije za osnivanje ovog ansambla. New Empire Brass ansambl energijom koju donosi na pozornicu inspirira publiku i daje ljudima jedno novo glazbeno iskustvo.

 

 

 

SURADNICI FESTIVALA / ASSOCIATES OF THE FESTIVAL